Yatay ve Dikey Geçişler
Videoyu İzle
Aday Öğrenciler > Yatay ve Dikey Geçişler

Yatay ve Dikey Geçişler

yatay geçişler


Üniversitemiz Lisans Programlarına yatay geçişler `Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik` koşulları uyarınca yapılmaktadır. Bu koşulları sağlayan adaylar Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvurularını yapabilirler.

Başvuru Koşulları:
Başvurular dilekçe ile yapılır ve geçiş yapılmak istenen program dilekçede belirtilip, belgeler eklenir.

* Not belgesinin (Transcript) aslı veya onaylı örneği,
* Disiplin cezası almadığına dair belge,
* Adayların halen kayıtlı bulundukları Yükseköğretim Kurumundan temin edecekleri öğrenci belgesi,
* ÖSS puan kartının onaylı örneği,
* Adayın ayrılacağı Yükseköğretim Kurumunda almış olduğu derslerin içerikleri (Katalog veya benzeri döküman).


dikey geçişler


Üniversitemiz Lisans Programlarına dikey geçişler `Yükseköğretim Kurulu Dikey Geçiş` yönetmeliği uyarınca yılda bir ÖSYM tarafından düzenlenen DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sonucunda yerleştirilerek yapılabilmektedir. Bu koşulları sağlayan adaylar Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvurularını yapabilirler. Üniversitemizin Meslek yüksekokullarından mezun olup DGS sınavı ile yeniden üniversitemizin lisans eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerimiz eğitim ücretlerini ilk kayıt yaptırdıkları yıldaki miktara göre devam ediceklerdir.


özel öğrenci


Özel öğrenci, üniversitedeki programlardan herhangi birine kayıtlı olmayan ve kendisine sadece İngilizce Hazırlık sınıfını okuyabilme veya sadece bazı derslere katılabilme izni verilen öğrencidir. Özel öğrenci olarak müracaat edenlerden en az lise diploması aranır. Bu statüdeki bir öğrenci asli öğrencilik haklarından yararlanamaz.

YÖK kuralları ve üniversite yönetmeliğimiz uyarınca, Yüksek Lisans programlarımıza da özel öğrenci kabul edilebilmektedir. Bu kapsamda öğrencilerimiz; bir akademik yıl İngilizce Hazırlık Okulu, bir akademik dönem boyunca bilimsel hazırlık dersleri veya yüksek lisans derslerini alabilmektedirler. Kurallar gereği misafir öğrenci statüsünde kayıtlanan öğrencilerimiz, öğrencilik haklarından kısıtlı olarak yararlanabilmektedirler.


BİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?