Lisans Eğitimi
Türkçe Öğretmenliği
Videoyu İzle
Öğrenim > Lisans Eğitimi > Eğitim Fakültesi > Programlar > Türkçe Öğretmenliği
Programa Başvurun
Bilgiler
Fakülte
Eğitim Fakültesi
Bölüm
Türkçe Öğretmenliği
Eğitim
Lisans
Hazırlık Okulu
Hayır
Süre
4
Ücret
25.325,00 TL
Burs
Evet
ÖSYM Kodu
0
Başlangıç tarihi
Eylül 2015
Akreditasyon
YÖK,YÖDAK
Eğitim Dili
Türkçe
Bu Bölümü Paylaş :
Türkçe Öğretmenliği Websitesini Ziyaret Et

Türkçe Öğretmenliği

Program Hakkında
Kariyer Olanakları
Mezun Görüşleri
Tercihim TÖ

Bilginin hızla yenilenerek üretildiği çağımızda, birey ve toplumun geleceği, bireyin  bilgiye ulaşma, bilgiyi kullanma ve bilgiyi  üretme becerilerine bağlıdır. Bu anlayışla; mesleğinin sorumluluğunun bilincinde, ana dilinin inceliklerine vakıf, sosyal sorumluluk sahibi,  çevresine saygılı, farklılıklara karşı hoşgörülü,  iletişim becerisi  güçlü,  sorunları çözme ve  yaratıcı düşünme becerisi gelişmiş  bireyler  olarak yetiştirilmektedir.Lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim vermektedir. Lisans eğitimi,   ilköğretimin ikinci kademesinde yer alan ( 5., 6., 7., 8.) ortaokullara  Türkçe Öğretmeni yetiştirmektedir. Yüksek lisans  eğitimi ise kendini geliştirmek isteyen öğretmenlerimize, araştırmacılarımıza ve akademisyen olmayı amaçlayan öğrencilerimize eğitim vermektedir.

 

Üniversitemizin,  Türkçe Öğretmenliği lisans ve yüksek lisans bölümlerinden  mezun  öğrencilerimiz TC’deki özel ve devlet okullarında çalışabildikleri gibi vatandaş olmaları  ve Millî Eğitim Bakanlığının öngördüğü sınavları geçmeleri  koşuluyla     KKTC’de de  öğretmenlik yapabilirler; Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde idari kademelere yükselebilirer; MEB’ce yapılan müfettişlik sınavını kazanmaları durumunda müfettiş olabilirler.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmen olarak çalışma imkanına sahiptirler.

 

Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 2013’de mezun oldum. Şu anda yüksek lisans yapıyorum. Fakültemde bulunduğum sure benim için çok verimli geçti. Öğretmen olmayı arzu eden lise mezunu gençlere okulumuzu ve fakültemizi tercih etmelerinin kendileri için çok iyi olacağına inanıyorum.

 

Cansu Yıldırım

Türkçe Öğretmenliği Mezunu

 

Bölümümüz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerin Eğitim Fakülteleri arasında en güçlü eğitim-öğretim kadrosuna sahip olarak lisans ve lisans üstü eğitim düzeylerinde Kuzey Kıbrıs’ın en çok tercih edilen fakültesi olmak, eğitim alanına katkıda ve topluma hizmette yapılacak bilimsel çalışma ve uygulamalarla öncü olmayı amaçlamaktadır.

Farklı alanlarda 21. Yüzyılın ulusal ve uluslar arası ölçütlerine uygun bilgi ve becerilerle donanmış, yaratıcı, problem çözen, çok yönlü düşünen, etik ve estetik değerlere sahip, yetkin ve duyarlı öğretmen ve danışman yetiştirmek, var olan öğretmen yetiştirme programlarının niteliğini geliştirmek idealindeyiz.

 

Yrd. Doç. Dr. Osman Yılmaz

Türkçe Öğretmenliği Bölüm Başkanı

 

Program hakkında bilgi alın

Adınız

Soyadınız

E-Mail

Telefon

MesajınızBİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?