Lisans Eğitimi
Türk Dili ve Edebiyatı
Videoyu İzle
Öğrenim > Lisans Eğitimi > Beşeri Bilimler Fakültesi > Programlar > Türk Dili ve Edebiyatı
Programa Başvurun
Bilgiler
Fakülte
Eğitim Fakültesi
Bölüm
Türk Dili Edebiyatı
Eğitim
Lisans
Hazırlık Okulu
Hayır
Süre
4
Ücret
25.325,00 TL
Burs
Evet
ÖSYM Kodu
0
Başlangıç tarihi
Eylül 2015
Akreditasyon
YÖK,YÖDAK
Eğitim Dili
Türkçe
Bu Bölümü Paylaş :
Türk Dili ve Edebiyatı Websitesini Ziyaret Et

Türk Dili ve Edebiyatı

Program Hakkında
Kariyer Olanakları
Öğrenci Görüşleri
Tercihim TDE

Türk Yüksek Öğretiminin amaçları çerçevesinde Türk dilinin yapısı ve gelişimi; Türk edebiyatının dönemleri, şahsiyetleri, eserleri ve özellikleri; Türk kültürü konularında bilgili; ulusal kültürün bilincinde ve evrensel kültürle barışık; yaratıcı düşünce sahibi; çalışma yöntem ve disiplini kazanmış; çözüm üretebilen elemanlar ve araştırmacılar yetiştirebilmektir. 

 

 

Türk Dili ve Edebiyatı programlarını bitirenlere “Türkolog” ünvanı verilmektedir. Kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığı’nda, TRT’de görev alabilir, yükseköğretim kurumlarında “okutman” olarak çalışabilir, öğretmenlik sertifikası alanlar orta dereceli okullarda “öğretmen” olabilirler. Mezunların çoğu eğitici görev yapmakta olup, bir kısmının da  yazar olarak iş bulma olanakları vardır. Ayrıca yüksk lisans ve doktora eğitimini tamamlayanlar üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarına devam edebilirler.

 

Mezunlarımız, orta öğretim kurumlarında öğretmen (Öğretmen sertifikası almak şartıyla); üniversitelerde okutman ve öüretim üyesi (Yüksek Lisans ve doktora yapmak şartıyla); Kültür Bakanlığı, TRT gibi kurumlarda görev alabilirler ; ayrıca yazarlık yapabilirler.

 

 

Türk Dili ve Edebiyatı programımız çok yeni kurulan, uygulamaya dönük öğrencileri kayıt yapmaya bekliyor.

 

 

Türk dili ve edebiyatı, herkesin ilgi göstermesi gereken bir konudur. İster uzmanlık alanı olarak seçilsin, istersu hobi olarak değerlendirilsin, her insan için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Güzel Türkçemizi öğrenmek ve öğretmek, bu dille yazılmış eserleri okuyup anlamak ve anlatmak, bu eserleri yaratan sanatçıları tanımak ve tanıtmak. geleceğimiz açısından son derece önemlidir. Sadece bu düşünce ve şuur bile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü tercih için yeterli bir sebeptir.

 

 

Program hakkında bilgi alın

Adınız

Soyadınız

E-Mail

Telefon

MesajınızBİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?