Lisans Eğitimi
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik
Videoyu İzle
Öğrenim > Lisans Eğitimi > Sağlık Meslek Yüksekokulu > Programlar > Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik
Programa Başvurun
Bilgiler
Fakülte
Sağlık Meslek Yüksek Okulu
Bölüm
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik
Eğitim
Sağlık Meslek Yüksek Okulu
Hazırlık Okulu
Hayır
Süre
2
Ücret
25.325,00 TL
Burs
Evet
ÖSYM Kodu
0
Başlangıç tarihi
Eylül 2015
Akreditasyon
YÖK,YÖDAK
Eğitim Dili
Türkçe
Bu Bölümü Paylaş :
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Websitesini Ziyaret Et

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik

Program Hakkında
Kariyer Olanakları
Öğrenci Görüşleri
Tercihim T.D.S

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programının amacı çalıştığı sağlık sektöründeki birimin yazılı ve sözlü iletişimini sağlayan sağlık personeli veya teknikerlerini yetiştirmektir.

Bu amaç doğrultusunda sağlık kuruluşlarında  hasta kabul ve dosya işlemlerini, hastalıkların tanı, teşhis ve tedavileri ile ilgili kayıt işlemleri gibi sekretarya hizmetlerini üzerine kapsamlı bir eğitim vermekteyiz

Bu bölümden mezun olan bireylerin tıbbi araştırmalarda da önemli rol oynayacak donanımda olmalarını hedeflemekteyiz. Bu bağlamda, bölüm amaçlarımızdan biri de   tıp ve sağlık teknolojilerinin çeşitli dallarında bilimsel araştırmalardan elde edilen bulguların derleyebilen, tıbbi, idari ve istatistiki dokümanları hazırlayabilen; dokümanları düzenleyerek arşivleyebilen; arşiv düzenleyip, geliştirebilen ve bu yolla araştırıcıların hizmetine sunabilen sağlık çalışanları yetiştirmektir.

 

 

 

 

2 yıllık önlisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler “Tıbbi Sekreter” ünvanını kazanmaktadırlar.

Programdan mezun olanlar, başta KKTC ve Türkiye’deki kamu ve özel hastaneleri olmak üzere de, kütüphane, sağlık kurumu arşivlerinde sekreter olarak ve ayrıca uzman doktorlara yardımcı eleman olarak istihdam edilebileceklerdir. Bu programın mezunları kamu veya özel sağlık kuruluşlarının çeşitli birimleri, özel tıp merkezleri, görüntüleme merkezleri, sağlık sigorta şirketleri, tıbbi malzeme ve ilaç firmaları vb. gibi yerlerde çalışabilme imkânı bulabilmektedirler. Piyasada bu mezunlara büyük bir talep bulunmakta ve dünya da artarak yayılan akreditasyon çalışmalarıyla tıbbi dökümantasyonun önemi daha da ortaya çıkmıştır. Sağlık sektöründe akreditasyon sürecinde en çok dikkat edilen gereklilerden biri de standard ve detaylı dökümantasyondur. Böylece bu meslek grubu mezunlarına son zamanlarda olan talep artmış ve bu meslek tanımı diğer benzer sekreterlik tanımlarından ayrılmıştır.

Programdan mezun olacak öğrenciler isterlerse dikey geçiş sınavları ile uygun bölümlerde lisans öğrenimlerine devam edebilirler.

 

 

 

 

Girne Amerikan Üniversitesi, Kıbrısta ki en güzel yere sahip üniversitelerden biridir. Geniş bir alanda eğitim vermektedir. Gerek yönetim gerekse egitimciler ve tüm çalışanlarıyla,  ögrencilere iyi hizmet veren bir kurumdur. Özellikle bir sağlık ögrencisi olarak okuduğum bölümde çok iyi ögrenim gördüğüme  ve bu öğrenimimin ileriki dönemlerde diğer sağlıkcı adaylarıyla aramızda fark yaratacağına inanıyorum. Diğer bölümde okuyan arkadaşlar ile diyaloglarımızda ise onların da okudukları bölümlerde üst seviyede ögrenim verildigini anlamaktayız . Gerek üniversite içindeki gerekse üniversite dışında ki hizmetlerinden çok iyi bir şekilde faydalanabiliyoruz. Ayrıca eğitim olarakta yenilikci ve kendini ıspatlamış bir üniversitedir. Girne Amerikan Üniversitesi’nin gerek konum olarak gerekse de eğitim olarak iyi bir seviyede olduğuna inaniyorum bizden sonraki arkadaslarıma da Girne Amerikan Üniversitesi’ni en samimi hisselerimle öneririm

Elif Yanar

 

 

 

Sevgili Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Aday Öğrencileri,

KKTC’nin en köklü üniversitesi olan Girne Amerikan Üniversitesinde bu bölümü seçerek, hem yılların eğitim tecrübemizle güçlü bir akademik eğitim alacaksınız hem de yenilikci felsefemizin ışığında hazırlanan programımızla, alandaki ileri teknolojileri takip edebilecek ve şekillendirebilecek vasıflara sahip olacaksınız. Meslek hayatınıza akranlarınızdan ileri vasıflarla başlayarak, başarılı bir kariyer için önemli bir adım atmış olacaksınız.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümümüz en güncel eğitim programı ve donanımlı akademik kadrosuyla eğitim hayatınız en iyi şekilde şekillendirmeye hazır.

 

 

Program hakkında bilgi alın

Adınız

Soyadınız

E-Mail

Telefon

MesajınızBİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?