Sıkça Sorulan Sorular
Videoyu İzle
Aday Öğrenciler > Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Burslar & özel indirimler hakkında bilgi verir misiniz ?
Hangi şartlarda burslar kesiliyor ?
ÖSYM bursları ile özel indirimler birbirine ekleniyor mu ?
Özel paketler sunuyor musunuz ?
KKTC’de hayat pahalı mı ?
KKTC üniversiteleri neden daha düşük puanlarla öğrenci kabul ediyor ?
Eğitim dili ingilizce mi? İngilizce hazırlık programınız var mı ?
Mezunlarınızın iş bulma oranı nedir? Onları takip ediyor musunuz ?
Mezunlarınız GAÜ’den mezun olmanın yada mevcut öğrenciniz Girne Amerikan Üniversitesi öğrencisi olmanın ayrıcalığını yaşıyor mu ?
Diplomanızın YÖK’ten denkliği var mı ?
Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ettiğiniz bölümlere burs veriyor musunuz ?
Özel yetenek sınavlarından nasıl haberimiz olacak ?
Burslar ingilizce hazırlık okuluna da yansıyor mu ?
Adaya ulaşım kolay mı? Ulaşım pahalı mı ?
Misafir öğrenci statüsünde kayıt yaptırabilirmiyim ?
Yurt imkanlarınız hakkında bilgi verir misiniz ?
Üniversitenizde yabancı öğrenci var mı ?
Okurken çalışabilir miyim ?
Üniversitenizde çalışma imkanı var mıdır ?
Burslar nerelerde geçerlidir ?
Burs & özel indirimler hakkında bilgi için lütfen web sayfamızdan Burslar bölümünü ziyaret ediniz.
2012-2013 Akademik yılı itibari ile tüm ösym bursları yedi yıl boyunca akademik başarıya bakılmaksızın kesilmemektedir. Meslek indirimi alan öğrencilerimizin indirimleri de kayıttan mezuniyete kadar kesintisiz devam etmektedir.
ÖSYM bursları ile Özel İndirimler birbirine eklenmez, öğrencinin kazandığı en yüksek burs indirim oranı uygulanır.
Evet, öğrencilerimize sunduğumuz ve eğitim+yurt+yemek paketlerimiz bulunmaktadır. Bu paketlerle ilgili ücretler ve paket içerikleri için 0392 650 20 00 / dahili 1142 ve 1177 nolu telefonlarımızı arayabilir yada Türkiye'deki kayıt ofislerimizle irtibat kurabilirsiniz.
Öğrenci adayları için KKTC ve üniversitemizin bulunduğu şehir olan Girne’de hayat , Türkiye’deki diğer üniversite şehirlerinden pek bir farklılık göstermez. Adaya turist olarak gelen misafirlerle , öğrenci adaylarını ayırt etmek gerekir. Türkiye’deki büyük şehir üniversitelerinde okuyan bir öğrenci için gereken yaşam masrafları ile Girne’deki bir öğrencinin yaşam masraflarının birbirine çok yakın olduğu saptanmıştır.
KKTC Üniversiteleri’nde bazı bölümlerin düşük yada yüksek olması öğrenci adaylarının ilgili bölümlerdeki tercihlerine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı bölümlerin puanlarının düşük olması , adadaki üniversitelerimizin verdiği eğitim kalitesinin sorgulanmasına asla neden olmamalıdır. Kaldı ki, Girne Amerikan Üniversitesi’nin verdiği diploma ile dünyanın her yerinde profesyonel iş hayatınıza atılabilir veya eğitimize devam edebilirsiniz.
Bir kaç bölüm ki, bunlar; Hukuk, Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Basın Yayın , Halkla İlişkiler (İngilizce hazırlık sonrası çift dil seçeneği bulunuyor bu bölümde), Hemşirelik , Beden eğitimi ve Spor Öğretmenliği hariç diğer bütün bölümlerimizde eğitim dilimiz İngilizce’dir. İngilizce Hazırlık Programımız bulunmaktdır. İngilizce seviyenizi gösteren herhangi bir uluslar arası sertifikanız -TOEFL , IELTS vb.- yoksa , üniversitemize yerleşmeniz halinde , İngilizce Seviye Tespit sınavına alınmaktasınız. Seviyenize göre 1 dönem yada 2 dönem İngilizce hazırlık bölümünde eğitim gördükten sonra okuyacağınız bölüme geçmektesiniz.
Mezunlarımızın iş bulma oranı % 90 gibi çok yüksek bir orandadır. Mezunlarımızın, Türkiye dahil birçok ülkede mezun dernekleri bulunmakta ve üyeleri kendi bulundukları şehirlerin büyük şirketlerinde görev almaktadır ; ayrıca mezun derneklerimiz sivil toplum örgütleri ile daimi olarak irtibat halindeler ve özellikle yabancı uyruklu mezunlarımız bulundukları şehirlerde üniversitemizin ve KKTC' nin gönüllü elçisi görevini üstlenmiş durumdadırlar.

Mezunlarımızın belirli konularda takibi ve bilgi aktarımı için Mezunlar Derneği ofisimiz bulunmaktadır.
Evet, bir çok ayrıcalık yaşamaktadır. Bunlardan en önemlileri;

2011 - 2012akademik yılı itibariyle kayıt yaptıran ve mezuniyete kadar herhangi bir burs / indirimden yararlanmayan mezunlarımıza , yüksek lisans programı üniversitemiz tarafından tam burslu olarak karşılanacaktır.

Kıbrıs kampüsümüzde okumakta olan tüm öğrenciler diğer kampüslerimizde (İngiltere, Singapur ve ABD) aynı ücretlerle dönemsel eğitim alma fırsatı bulmaktadır . Kampüsler arası ‘’Study Abroad’’ yani ‘’ Dönemsel Yurt Dışı Eğitim’’ programı fırsatı yakalayan öğrencilerimiz, bu program dahilinde diğer kampüslerimizde okumakta ve bunun sağladığı birçok avantajdan yararlanmaktadır.
Diplomamız , YÖK’ün yanısıra bir çok uluslararası denklik ve akreditasyon kurulu tarafından tanınan bir diplomadır. Üniversitemiz in birçok üyelikleri bulunmakla birlikte, sayısız üniversite ve yurtdışındaki diğer yüksek öğretim kuruluşları ile akademik anlaşmalar gerçekleştirmeye ve bu anlaşmalar neticesinde öğrenci ve akademisyen değişim programına yönelik bir politika izlemektedir. Detaylı bilgi için: Üniversite Hakkında / Akreditasyonlar ve Üyelikler

http://www.yok.gov.tr/content/view/674/
Üniversitemiz, öğrenci adaylarına YGS puan sonuçlarına ve Özel Yetenek sınavında gösterdiği başarıya göre kontenjanlar çerçevesinde % 50 ve % 100 oranında burs vermektedir.
Web sayfamızdan, GAÜ Öğrenci İşleri Ofisinden ve Türkiye’deki kayıt ofislerimizden gerekli bilgileri alabilirsiniz. YGS sınav sonuç puanlarının açıklandığı ve öğrencinin lise diplomasını aldığı günden itibaren, Üniversitenin belirlediği tarihe kadar sınavlar yapılıp, neticesinde öğrenci kaydı yapılmaktadır.
Burslarımız ve indirimlerimiz ingilizce hazırlık programlarımızda ve yurtdışı kampüslerimizde geçerlidir.
Adaya ulaşım genelde havayolu ile yapılmaktadır. Günümüzde Ercan hava alanına Türkiye’den sefer yapan 5-6 Havayolu şirketi bulunmaktadır. Doğrudan seferler yaklaşık olarak 10 büyük şehirden gerçekleşmektedir. Aktarmalı olarak yapılan seferler ise daha geniş bir ulaşım fırsatı sunmaktadır. Ücretler, sezon, rezervasyon süresi ve kişinin öğrenci olup olmadığına göre farklılık gösterir. Ancak bilindiği üzre bir çok havayolu şirketi sunduğu promosyonlarla ulaşımı çok daha kolay ve ucuz hale getirmektedir. Bazı şehirlerimizden deniz yolu ile de ulaşım sağlanabilir.
Girne Amerikan Üniversitesi, öğrencilerin ihtiyaçlarına göre uygun fiyat ve koşullarda mükemmel yurt olanakları sunmaktadır. 3 farklı yurt seçeneği ile öğrencilere ev ortamının sıcaklığını hissettirecek her türlü olanak sağlanmaktadır. Toplamda 1200 öğrenci kapasiteli 3 yurdumuz Üniversite kampüsüne yürüme mesafesinde olmakla beraber ulaşım, Üniversite servis araçları ile sağlanmaktadır.
Girne Amerikan Üniversitesi'nde yaklaşık olarak 100'ü aşkın ayrı ülkeden öğrenci profili bulunmakta, bu da üniversiteye uluslararası bir kimlik vermektedir. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerle yine farklı ülkelerden gelen öğretim üyelerinin sentezi vizyonunuza zenginlik katmaktadır.
KKTC çalışma kanununa göre, öğrencilere yarı zamanlı -part time- olarak haftada 20 saat çalışmalarına izin verilmektedir. Öğrenciler bunun için ilk olarak üniversiteye kaydolacak ve bir öğrenci belgesi alacaktır. Daha sonra öğrenci vizesinin yanı sıra öğrencinin bir part time çalışma vizesi alması gerekecek; part time çalışma vizesi işveren yardımı ile yapılacaktır. İşveren ve Çalışma İzni Ofisi arasında öğrenci lehine bir anlaşma imzalanacaktır.
Üniversitemizde öğrenciye ‘’work team ‘’ diye adlandırdığımız bir burs verilmektedir. Çalışma bursu da dediğimiz bu bursun karşılığında belirli sayıdaki öğrencilerimiz, derslerini aksatmayacak şekilde üniversitenin ilgili biriminde görevlendirilirler.
ÖSYM bursu alan ve/veya meslek indirimi alan öğrencilerimizin indirim veya bursları sadece eğitim harçlarını kapsamaktadır. Ulaşım, konaklama, yemek ...vb harcamalar öğrencilerimiz tarafından karşılanmaktadır.

Bölüm değişikliği veya başka üniversitelere yatay geçiş yapabilir miyim? Üniversitemiz direk YÖK' e bağlı bir yüksek öğretim kurumu olduğu için, YÖK kuralları çerçeesinde öğrenciler bölüm değişikliği ve yatay geçiş işlemlerini yapabilmektedirler.

Türkçe bölümlerde İngilizce Hazırlık okuma zorunluluğu varmı? YÖK kuralları gereğince eğitim dili Türkçe olan programlarda İngilizce Hazırlık Eğitimi yoktur.


BİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?