Lisans Eğitimi
Mimarlık
Videoyu İzle
Öğrenim > Lisans Eğitimi > Mimarlık Fakütlesi > Programlar > Mimarlık
Programa Başvurun
Bilgiler
Fakülte
Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi
Bölüm
Mimarlık Bölümü
Eğitim
Lisans
Hazırlık Okulu
Eğitim Diline Bağlı
Süre
1(Hazırlık)+4
Ücret
26.375,00 TL
Burs
Evet
ÖSYM Kodu
0
Başlangıç tarihi
Eylül 2015
Akreditasyon
YÖK,YÖDAK
Eğitim Dili
Türkçe veya İngilizce
Bu Bölümü Paylaş :
Mimarlık Websitesini Ziyaret Et

Mimarlık

Program Hakkında
Kariyer Olanakları
Mezun Görüşleri
Tercihim Mimarlık Bölümü

1993 yılında Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan Mimarlık Bölümü, 2009 yılından itibaren Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bir bölümü olarak, mimarlık alanında eleştirel ve teorik bilgiyi, yaratıcı tasarımı, güncel sunum tekniklerini,  yapı teknolojisini ve alanla ilgili etik ve insani değerleri ön plana çıkaran bir eğitim sunmaktadır.  

Günümüz anlayışıyla bir üniversite birimi olarak, evrensel değerleri benimsemiş olan ve uluslararasılaşmayı hedefleyen Mimarlık Bölümü, GAÜ – Kıbrıs yerleşkesine ek olarak GAÜ ve Canterbury kampüslerinde de eğitim imkanları sunan, Avrupa Mimarlık Okulları Birliği (EAAE) ve MOBBİG - Mimarlık Okulları Bölüm Başkanları İletişim Grubu gibi kendi alanındaki evrensel çalışmaların parçası olan, İngilizce eğitim veren, uluslararası iş birlikleri oluşturan, çeşitli ülkelerden insanları bir araya getiren uluslararası bir ortamdır. 

Mimarlık Bölümü, katılımcı ve interaktif ders ortamı, teknolojik imkanları, güncel akademik kadrosu ve öğrenci merkezli eğitim yaklaşımıyla, öğrencilerine  evrensel, güncel, düşünsel, etik ve aktif bir eğitim süreci sunmaktadır.

 

 

 

 

Mimarlar kamusal binalardan, ticari ve konut alanları gibi çeşitli yapı ve binaların inşaatı, planlaması ve tasarımında çalışabilirler. Mimarlar binaları kullanacak kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda ve çevreyle uyum içerisinde ve en rahat, sağlıklı, güvenli ve ekonomik yollarla mekan tasarımı yapmaktan sorumludurlar. Mimarlar ayrıca bakanlıklar, belediyeler vgibikamu kurum ve kuruluşlarının mimarlık bölümlerinde çalışabilirler. Bunun dışında, özel sektördeki mimarlık ve inşaat şirketlerinde iş olanakları olduğu gibikendi bürolarını da açabilirler.

Mimarlık bölümü mezunları ayrıca master ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kurumlarda çalışabilirler.

 

 

 

 

Ben Cenan Kızılay, 2009 yılında Girne Amerikan Üniversitesi -Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesinde Mimarlık Lisans eğitimime başladım ve 2013 yılında lisansımı tamamlayıp Mimarlık Yüksek Lisans Programına kayıt oldum.

Lisans eğitimim süresince; Mimari Tasarım Stüdyolarındaki özgür tasarım kararlarımın yapıcı eleştiriler ile geliştiğini, uygulama içerikli derslerim ile teori içerikli derslerimde uluslar arası ve güncel mimarlık programlarına paralel mekan tasarımları yapıldığını ve tartışıldığını, mimari tasarım prensiplerinin yanında sosyo-kültürel kaygıları da gözeterek çevreye ve insanlara duyarlı, yeni yapı teknolojileri ve malzemelerinin de öğretildiğini gözlemledim.

Lisans ve yüksek lisans eğitimim süresinde İngiltere - Canterbury kampüsünde bir dönem okuma, İtalya - Supino`da uluslar arası atölye çalışmasına katılma fırsatı buldum. Dünyanın farklı yerlerinden gelen hocalarım ve arkadaşlarımdan kültürleri, değer yargıları ve dünya görüşleri gibi bir çok şey öğrendim, değerli dostluklar kurdum. Özellikle fakültemizde büyük bir ailenin bir ferdi gibi hissettiğimi de eklemeliyim.

 

 

 

Mimarlık bilim ve sanatın buluştuğu bir bakış noktasıdır. Bilimlerarası bir doğası olan bu alanda yer alan mimar bilgi değişimi deneyimini mütemadiyen yaşar. Hem teorik hem de stüdyo derslerimize olan yaklaşımımız, mimarlığın sadece bir çalışma alanı ya da bir meslek olmasının ötesideki bakış açımızı yansıtmaktadır. Bölümümüz sağladığı öğrenme süreci ile herbir öğrencinin kişisel ve bireyler özelliklerini genişletip, mimari bir şekilde düşünebilme ve kendisini ifade edebilme becerisine sahip olması için çalışmaktadır. Bu sepeble, öğrencilerimizin bölümümüze ve fakültemize getirdiği çeşitlilik ve renkli dünya görüşleri ile gurur duymaktayız.

 

Yard. Doç. Dr. Shahin Keynoush

GAU Mimarlık Bölümü Başkanı

 

 

 

Program hakkında bilgi alın

Adınız

Soyadınız

E-Mail

Telefon

MesajınızBİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?