Lisans Eğitimi
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Videoyu İzle
Öğrenim > Lisans Eğitimi > Beşeri Bilimler Fakültesi > Programlar > İngiliz Dili ve Edebiyatı
Programa Başvurun
Bilgiler
Fakülte
Beşeri Bilimler Fakültesi
Bölüm
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Eğitim
Lisans
Hazırlık Okulu
Evet
Süre
1(Hazırlık)+4
Ücret
25.325,00 TL
Burs
Evet
ÖSYM Kodu
0
Başlangıç Tarihi
Eylül 2015
Eğitim Dili
İngilizce
Akreditasyon
YÖK, YÖDAK
Bu Bölümü Paylaş :
İngiliz Dili ve Edebiyatı Websitesini Ziyaret Et

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Program Hakkında
Kariyer Olanakları
Mezun Görüşleri
Tercihim ELL

1997 yılında kurulan İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün amacı İngiliz dili, edebiyatı ve kültürünü incelemek, öğrencilere bilimsel araştırmacı niteliğini kazandırmak ve öğrencilerin yazılı ve sözlü İngilizcesini geliştirmektir. İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans Programın süresi, 1 yıllık İngilizce Hazırlık Sınıfı dahil, 5 yıldır.İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans programını başarı ile tamamlayan öğrencilere İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında lisans diploması verilir.Mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde lisansüstü çalışmalarına sosyal bilimler alanında istedikleri dalda Master ve Doktora yapma sanşına sahiptirler.

 

 

 

 

İngiliz Dili ve Edebiyatı programından mezun olan öğrencilerimiz aşağıda belirtilen alanlarda iş bulma olanağına sahiptirler: Mezunlarımız üniversitelerin İngiliz Dili ve Edebiyatı, Dilbilimi, İngilizce Öğretmenliği ve Mütercim-tercümanlık bölümlerinde Araştırma Görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunlarımız ilgili alanlarda Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını tamamlayarak akademisye olabilirler. Üniversitelerde İngilizce okutmanı, İlk ve Orta dereceli okullarda İngilizce öğretmeni olarak çalışabilirler. Bankacılık ve Turizm sektöründe görev alabilir ve Dış İşleri Bakanlığı ve yabancı elçilik kurumlarında görev yapabilirler. Mezun olan öğrencilerimiz, ayrıca yazılı ve görsel medya kuruluşlarında, tiyatro, pazarlamacılık,halkla ilişkiler ve yabancı elçilik ve temsilciliklerinde görev alabilirler.

 

 

 

 

Öncelikle Girne Amerikan Üniversitesindeki bölümümle ilgili buraya yazacaklarım benim kişisel görüşüm olduğunu belirtmek isterim. İngiliz Dili ve Edebiyatı örgenimi gördüğüm ve Kuzey Kıbrıs, Girne’de bulunan GAU’den mezun olduğum için çok mutluyum. Önceleri,  bölümde ortamın bu kadar sıcak ve huzurlu olabileceğini tahmin etmemiştim. Seçkin hocalarım ve sınıf arkadaşlarım dâhil bölümde olan herkes çok samimi, içten ve naziktiler.

Dolayısıyla kendimi oradaki eğitim süresince her zaman imtiyazlı ve özel hissettim. Bölümde verilen derslerde çalıştığımız,  çoğunlukla İngiliz olan, farklı uluslardan olan yazarların farklı temaları içeren roman, oyun ve şiir konuları bana farklı boyutlar kazandırdı. Bu farklı metinler üzerinde sınıfta yapılan analizler ve tartışmalar benim hayata bakış açımda yeni ufuklar açtı.  Şimdi var olan hümanist düşüncenin temelini daha iyi anlıyorum ve Edebiyatın, insan doğası hakkında bana çok şey öğrettiğini daha iyi kavrıyorum. Şimdi İstanbul’da özel bir okulda İngilizce öğretmeni olarak çalışıyorum ve öğrencilerimi ve mesleğimi çok seviyorum.

Yakın bir gelecekte alanımla ilgili Yüksek Lisans derecesi elde etmek için başvuru yapacağım. Ayrıca, belirtmek isterim ki GAU’de verimli bir eğitim süreci geçirmeseydim, akademik kariyerimde başarılı olamazdım ve ders verdiğim öğrenciler tarafından da bu kadar sevilmezdim.

 

 

Sevgili Öğrenci Adayı,

Girne Amerikan Üniversitesi, Beşeri Bilimler Fakültesi bünyesinde 1997 yılında kurulan İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün amacı İngiliz dili, edebiyatı ve kültürünü incelemek, öğrencilere bilimsel araştırmacı niteliğini kazandırmak ve öğrencilerin yazılı ve sözlü İngilizcesini geliştirmektir. 

 

Programda İngilizce yazma, okuma, anlama ve konuşma yetenekleri geliştirilmekte ve İngiliz edebiyatının çeşitli dönemleri ele alınarak, edebi eserler yazıldıkları çağın siyasal yaşamı fikir akımları çerçevesinde değerlendirilmektedir. TRT, Kültür ve Turizm, Dışişleri, Milli Eğitim Bakanlıkları ile elçilikler gibi resmi kuruluşlar çalışma alanlarıdır. Pedagoji sertifikası alanlar öğretmenlik yapabilirler. İngiliz Dili ve Edebiyatı programında İngilizce yazma, okuma, anlama ve konuşma yetileri geliştirilmekte ve İngiliz edebiyatının çeşitli dönemleri ele alınarak, edebi eserler yazıldıkları çağın siyasal yaşamı ve fikir akımları çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Eğitim süresi hazırlık dışında 4 yıldır. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde hazırlık sınavında başarılı olan öğrenciler hazırlık bölümünden muaf olarak 1. Sınıfa devam ederler. Başarılı olamayan öğrenciler 1 yıl hazırlık programına devam ederler.

Programın hedefleri bağlamında yetiştirilen öğrenciler bu programı başarı ile bitirmeleri halinde İngiliz Dili ve Edebiyatı araştırmacısı (Filolog) olabilirler. Mütercim–tercümanlık ve turizm alanında serbest çalışabilirler. Tezli / tezsiz yüksek lisans yaparak bilim uzmanlığı alabilirler. Ayrıca, formasyon eğitimi alarak özel veya devlet okullarında veya Yükseköğretimde İngilizce öğreten öğretim elemanı olabilirler.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün misyonu hem yüksek akademik başarıya ulaşmak hem de çağdaş bir eğitim anlayışı ile İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Batı kültürünü iyi bilen, çok yönlü bireyler yetiştirmektir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün vizyonu, uluslararası düzeyde faaliyet gösteren, donanımlı, geleceğe iz bırakan bir bölüm olmaktır.

 

 

 

Program hakkında bilgi alın

Adınız

Soyadınız

E-Mail

Telefon

MesajınızBİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?