Meslek Yüksekokulu
İlk ve Acil Yardım
Videoyu İzle
Öğrenim > Meslek Yüksekokulu > Sağlık Meslek Yüksekokulu > Programlar > İlk ve Acil Yardım
Programa Başvurun
Bilgiler
Fakülte
Sağlık Meslek Yüksek Okulu
Bölüm
İlk ve Acil Yardım
Eğitim
Sağlık Meslek Yüksek Okulu
Hazırlık Okulu
Hayır
Süre
2
Ücret
25.325,00 TL
Burs
Evet
ÖSYM Kodu
0
Başlangıç tarihi
Eylül 2015
Akreditasyon
YÖK,YÖDAK
Eğitim Dili
Türkçe
Bu Bölümü Paylaş :
İlk ve Acil Yardım Websitesini Ziyaret Et

İlk ve Acil Yardım

Program Hakkında
Kariyer Olanakları
Öğrenci Görüşleri
Tercihim İlk ve Acil Yardım

Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri yaşamsal önem taşımaktadır. İyi bir acil sağlık hizmeti ile birçok kişi yaşama döndürülebilmektedir. Bu alanda iyi yetişmiş teknik elemanların önemi ve gerekliliği gün geçtikçe daha iyi kavranmaktadır.

Programımız, hem bedensel olarak sağlıklı ve güçlü hem de kriz anında çabuk karar verebilen, kriz yönetebilecek donanım ve çevikliğe sahip teknikerler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

İlk ve Acil Yardım programın amacı hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde, hasta ve yaralılara temel ve ileri yaşam desteği verebilen; her türlü sistem travmasını tanıyıp uygun acil yaklaşımı yapabilen; ilk müdahaleleri yapılmış hasta ya da yaralıların ambulansla güvenli bir şekilde hastanelere ulaşmasını sağlayan, yaşam boyu gelişme eğilimi gösteren, etkin iletişim kuran, ekip içerisinde çalışabilme becerisi yüksek, sorunları fark etme ve çözme yeteneği gelişmiş, farklılık yaratan ve alanında yeterli bilgi ve beceriye sahip sağlık teknikeri yetiştirmektir.

 

 

 

 

 

İlk ve Acil Yardım 2 yıllık önlisans programını başarıyla tamamlayanlar daha sonra İlk ve Acil Yardım Teknikeri ünvanını kazanacaklardır.

Programdan mezun bireyler hastanelerin acil servislerinde, 112 merkez ve istasyonlarında, ve ambulans hizmetlerinde çalışabilirler. Acil müdahale gereken hastalara yaklaşım ölümle kalım arasındaki çizgiyi oluşturabileceğinden, acil müdahale ekiplerinde bu bölümden mezunların bulundurulması Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu kılınmıştır. Dolayısıyla, bu bölüme olan talep sağlık sektöründe artmıştır. Mezunlar ayrıca tercihleri doğrultusunda dikey geçiş sınavı (DGS) ile lisans programlarına kayıt olabilmektedirler.

 

 

 

 

 

Girne Amerikan Üniversitesi, Kıbrısta ki en güzel yere sahip üniversitelerden biridir. Geniş bir alanda eğitim vermektedir. Gerek yönetim gerekse egitimciler ve tüm çalışanlarıyla,  ögrencilere iyi hizmet veren bir kurumdur. Özellikle bir sağlık ögrencisi olarak okuduğum bölümde çok iyi ögrenim gördüğüme  ve bu öğrenimimin ileriki dönemlerde diğer sağlıkcı adaylarıyla aramızda fark yaratacağına inanıyorum. Diğer bölümde okuyan arkadaşlar ile diyaloglarımızda ise onların da okudukları bölümlerde üst seviyede ögrenim verildigini anlamaktayız . Gerek üniversite içindeki gerekse üniversite dışında ki hizmetlerinden çok iyi bir şekilde faydalanabiliyoruz. Ayrıca eğitim olarakta yenilikci ve kendini ıspatlamış bir üniversitedir. Girne Amerikan Üniversitesi’nin gerek konum olarak gerekse de eğitim olarak iyi bir seviyede olduğuna inaniyorum bizden sonraki arkadaslarıma da Girne Amerikan Üniversitesi’ni en samimi hisselerimle öneririm

Elif Yanar

 

Bilinçli olarak geldiğim bu bölüme saygıdeğer hocalarım sayesinde istediğim sonucu elde ederek mezun oluyorum. İki yıl boyunca bana deneyim kazandıran, insanlara ve topluma faydalı bir birey olmamda katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Hayallere giden yolda emin adımlarla ilerlemek isteyen arkadaşlarıma bu bölümü ve Girne Amerikan Üniversitesini kesinlikle tavsiye ediyorum...

Teşekkürler...

AHMET YİĞİT

 

 

Sevgili İlk ve Acil Yardım Bölümü Aday Öğrencileri,

Bu bölümü okuyarak bir çok kişinin ilk müdahalesini yaparak, bireylerin yaşamını kurtarma ve hayatlarında fark yaratma şansına sahip olacaksınız. Hem teorik hem fiziksel eğitime verdiğimiz önemle, acil müdahale anında gereken bütün becerilere sahip olabileceksiniz. Ada’da öncülüğünü yaptığımız 4 yıllık Acil Yardım ve Afet Yönetimine devam edebilecek şekilde müfredatımız düzenlenmiştir.

İlk ve Acil Yardım Bölümümüz en güncel eğitim programı ve donanımlı akademik kadrosuyla eğitim hayatınız en iyi şekilde şekillendirmeye hazır.

İlk ve Acil Yardım Bölümünde vizyonumuzu, sizin potansiyelinizle birleştirip, sağlık hizmetlerinin kalitesini sizin aracılığınızla  artırmayı heyecanla bekliyoruz.

 

 

 

 

Program hakkında bilgi alın

Adınız

Soyadınız

E-Mail

Telefon

MesajınızBİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?