Girne'de yaşam
Videoyu İzle
Aday Öğrenciler > Girne'de yaşam

Girne'de yaşam

Üniversiteyi Neden Kıbrıs`ta Okumalı?

Kıbrıs’ta okuyan öğrenci sayısı günden güne artıyor. Kıbrıs, 12 üniversitesi ile ki, bu üniversitelerin çoğunda farklı ülkelerden öğrenci profili var, uluslararası yönü güçlü bir multicultural (çokkültürlü) eğitim adası olma yolunda oldukça yol katetmiş durumda. ‘’Neden Kıbrıs?’’ sorusu sıklıkla karşımıza çıkan bir soru. Bir çok sebep sayılabilir aslında. İşte bir kaçı!

Tam donanımlı bir kampüs üniversite, GAÜ! Bir öğrenciye, ‘’hayalindeki üniversite’’ tanımını yap dediğinizde, ilk 3 sıraya ‘’ bir kampüs üniversitesi’’ başlığını koyar. ‘’ Neden GAÜ Kıbrıs?’’ diye sorsa öğrenci adayı, kendisine verilecek cevap ise şu olurdu:  

Sen de;

İstemez miydin? Sanırım her aday öğrenci bunu arzu ederdi, bir otoban kenarında bir apartman üniversitesinde kimse okumayı tercih etmez diye düşünüyorum.

Dünyanın en güvenli adalarından biri, Kıbrıs! Suç oranı en düşük ülkelerden biri Kıbrıs. Bir kavga, bir tartışma, küçük bir trafik kazası manşet olur Kıbrıs’ta. Biraz klasik olacak ancak, özellikle yazın birçok evin kapısı, arabanın kapısı açıktır Kıbrıs’ta. Bu da ülkenin ne kadar güvenli olduğunun ispatıdır. Şu anda bir çok ülkede yaşanan kaosa burda yer yoktur, umarım da böyle devam eder.

Türkiye’deki büyük üniversite şehirlerinden çok daha ucuz bir yaşam Kıbrıs’ta okumak, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük üniversite şehirlerinde okumaktan çok daha ekonomik. Günlük yaşam masrafları, konaklama ve sosyal yaşam, İstanbul’a oranla daha ucuz. Kıbrıs’ta yarım litre suyun 5 TL olduğu şehir efsanesi kesinlikle doğru değildir. Şehirlerarası mesafeler oldukça kısa. Girne’de bir deniz keyfinden sonra 20 dakikada sinema keyfi için Lefkoşa’da, 30 dakikada çilek toplamak için Güzelyurt’ta, 1 saatte Salamis Harabelerini görmek için Gazimağusa’da olabilirsiniz.

Multicultural (çokkültürlü) eğitim adasında 120 farklı ülkeden öğrenci ile okumak Girne Amerikan Üniversitesi, 7 ülkede yer alan kampüsleri, 120 farklı ülkeden gelen 18.000`in üzerinde öğrencisi ve 40 ayrı ülkeden akademisyeni ile; yüksek standartta eğitim olanakları sunan, akademik programlarına dünyadaki tanınmış akreditasyon kurumlarından onay alan Kıbrıs’ın ilk üniversitesidir. 200`den fazla dünya üniversiteleri ile akademik işbirliği bulunmaktadır. Dünya Seninle!

Program çeşitliliği, burslar & fırsatlar 66 lisans, 21 Önlisans, 41 Yükseklisans ve 19 Doktora Programı sunan GAÜ’de, birinci, ikinci ve üçünü  tercihi ile yerleşecek öğrencilere birçok programda tercih bursu uygulanıyor. Bunların dışında, ÖSYM Bursu, akademik başarı bursu, özel indirinmler, spıorcu bursu gibi birçok fırsat daha sağlanıyor.

Dünya standartlarında eğitim ve mavi diploma Eğitim kurumları, dünya standartlarında eğitim vermekte burda. Özellikle Girne Amerikan Üniversitesi, Türkiye`de en iyi İşletme eğitimi veren ilk 4 üniversite arasında yer alıyor. Avrupa Birliği (AB) İşletme Eğitimi Denetleme Konsorsiyumu Eduniversal tarafından; Avrasya, Ortadoğu Ülkeleri ve Türkiye gurubunda ilk 18 üniversite arasında gösterilen GAÜ, mimarlık alanında ise Türkiye`de en iyi mimarlık eğitimi veren ilk 10 üniversite arasında. Üniversitenin İşletme Fakültesi, Uluslararası İşletme Eğitimi Asamblesi, ABD (IACBE) ve Avrupa Konseyi İşletme Birliği (ECBE) tarafından akreditedir. GAÜ, yüksek öğrenimlerini veya kariyerlerini İngiltere’de sürdürmek isteyen öğrenciler için önemli olan NARIC (Birleşik Krallık Ulusal Denklik ve Enformasyon Merkezi) tarafından da tanınmaktadır. Turizm ve Konaklama programları ise TedQual tarafından akredite edilmiştir. TedQual, Dünya Turizm Örgütü’ne (WTO) bağlıdır. Mühendislik programları Avrupa Birliği`nin önde gelen fen ve mühendislik bilimlerini denetleme ve akreditasyon kurumu ASIIN tarafından akreditedir. GAÜ, Avrupa Birliği tarafından tanınan yetki çerçevesinde, mezunlarına `Mavi Diploma`  vererek mezunlarını, uluslararası tanınma ve itibar çerçevesinde en üst noktaya taşımaktadır.

Burada Hayaller Gerçek ve SEN hayallerinin başladığı yerdesin! Bir dünya üniversitesi olan Girne Amerikan Üniversitesi, uluslararası bir gelecek ve üstün bir kariyer  planlayan tüm öğrencileri bekliyor!

 

 

 

Girne Amerikan Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözdesi olarak bilinen, tarihi ve doğal güzellikleri içiçe Beşparmak Dağları’nın,  Akdeniz’in eşsiz güzelliği ile buluştuğu Girne kenti’nin, 7 Km batısında konumlanmıştır.

Girne Kıbrıs`ta bir liman kentidir. Kent ile çevresi, adanın en gözde tatil beldesidir.  Kentin adı Roma kaynaklarında Corineum olarak geçmektedir.  Bazı söylentilere göre kent, M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kuruldu ve kente kendi ülkelerindeki bir dağın adı olan ``Kyrenia`` adı verildi.  Kentin en ilginç tarihi eserlerinden bir tanesi Girne Kalesi`dir.  Görülmeye değer yerler arasında Beyler Beyi Manastırı, St. Hilarion Kalesi, Barış ve Özgürlük Müzesi, Batık Gemi Müzesi ve Bufavento Kalesi bulunmaktadır.  Liman boyunca Türk mutfağına ve Kıbrıs`a özgü yemeklerin yanında diğer yemekleri de sunan restoranlar ve açık hava kafeteryaları vardır.  Girne`de tek yıldızlıdan beş yıldızlıya kadar otuza yakın otel bulunmaktadır.

Küçük ama modern bir şehrin tüm imkanlarına sahip Girne`de yaşam, diğer şehirlere göre bir ayrıcalıktır. Çünkü bu kent, temiz ve ılıman havası, gürültüsüz sakin çevresi, denizi- yeşili, deniz ve dağ sporlarına uygun coğrafyası, tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek çarşısı, sineması, tiyatrosu ve tarihi ile tüm Akdeniz ülkeleri içinde en çok tercih edilen Üniversite Şehri’dir.

 


BİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?