Lisans Eğitimi
Dans Bölümü
Videoyu İzle
Öğrenim > Lisans Eğitimi > Sahne Sanatları Yüksek Okulu > Programlar > Dans Bölümü
Programa Başvurun
Bilgiler
Fakülte
Sahne Sanatları Yüksek Okulu
Bölüm
Dans Bölümü
Eğitim
Lisans
Hazırlık Okulu
Evet
Süre
4
Ücret
24.275,00 TL
Burs
Evet
ÖSYM Kodu
0
Başlangıç tarihi
Eylül 2016
Akreditasyon
YÖK,YÖDAK
Eğitim Dili
İngilizce
Bu Bölümü Paylaş :
Dans Bölümü Websitesini Ziyaret Et

Dans Bölümü

Program Hakkında
Kariyer Olanakları
Mezun Görüşleri
Neden GAÜ Dans Bölümü?

Program Profili

 

GAÜ Dans Bölümü, bu güne kadar Kuzey Kıbrıs’ta lisans seviyesinde 4 yıl dans eğitimi veren tek bölümdür. Tüm müfredat modern dansa odaklanarak çok geniş bir spektrumda, birden çok sanatsal akademik disiplini ilgilendiren yaklaşımı kapsayarak planlanmıştır. Bu maksatla program, koordinasyon, güç ve dayanıklılık oluştururken teknik, yaratıcılık ve performans arasındaki ilişkiye odaklanmak için tasarlanmıştır. Fiziksel tiyatro, görsel sanatlar, müzik, medya ve alan spesifik pratiklerin dahil edilmesiyle eğitim en üst düzeye getirilmiştir.

 

Vizyon

 

Vizyonumuz, ‘dans; -tiyatro, görsel sanatlar, müzik, medya ve alan-spesifik çalışmalar- gibi diğer disiplinlerin yanısıra sürekli bir değerlendirmeye maruz kalan, geleneksel sınırları aşmaya çalışan ve sürekli gelişen bir sanat dalıdır’ anlayışı üzerine kurulmuştur. Bu geniş sanatsal alanda, dans sanatı, çok yönlülük, yaratıcılık, hayal gücü, derinlemesine somatik bilgi, beden-zihin ilişkisi konusunda yetkinlik ve sürekli değerlendirme gerektirir. Bu felsefe, bizim değerlerimizi yansıtarak disiplinlerarasılığa, öz motivasyona, özgünlüğe, takım ruhuna ve amacına odaklı profesyonel bir atmosfer geliştirmemize öncülük eder. Bu da, öğrencilerimizin, günümüz dünyasının çeşitli zorluklarına karşılık verebilmeleri için temel becerilerini geliştirmelerini sağlar.

 

Amaçlar ve Hedefler

 

1. Öğrencilerin dansı sanat olarak anlamalarını teşvik etmek.

 

2. GAÜ dans bölümünün çağdaş dansın ilkelerine dayanan vizyonuna dair öğrencilere bakış açısı kazandırmak. Bu vizyon, karakter özelliğini bale ve Cunningham, Graham, Release ve Limon gibi farklı çağdaş dans tekniklerinin harmanlanmasından alır ve yoga, pilates, tiyatro, görsel sanatlar, doğaçlama ve yaratıcı keşiflerle desteklenir.

 

3. Öğrencilerin kendilerinin ve başkalarının sanatsal pratikleri üzerinden analiz yapabilen ve düşüncelerini akademik düzeyde ifade edebilen çok yönlü, özerk ve bağımsız birer dans sanatçısı olarak yetişmelerine olanak vermek.

 

4. Öğrencilere performans ve koreografi ile ilgili teknik, kompozisyon ve realizasyona dair hayati öneme sahip beceriler kazandırmak ve deneyim yoluyla  tecrübe edinmelerini sağlamak.

 

5. Öğrencilerin dansa ilişikin teorik ve pratik bilgilerini geliştirmek ve benzeri sanat dallarının temelini oluşturan esaslara dair yaklaşımları kavratmak.

 

6. Öğrencilerin özgünlüklerini destekleyip beslerken deneyimli sanatçılar ve öğretmenlerle etkileşmelerini sağlamak ve onları günümüzün dinamik, çok yönlü profesyonel dans çevresine hazırlamak.

 

7. Öğrencilere dans-performans, kompozisyon, teori, dansa ilişkin bilimsel araştırma, eleştirmenlik, hareket ve ifadede uzmanlık, dans eğitmenliği, fiziksel tiyatro, görsel sanatlar ve medya gibi alanlarda ve alan-spesifik (site specific) prodüksiyonlarda kariyer olanakları sağlamak.

 

8. Öğrencileri dansın değişik alanlarında ve dansa ilişkin uygulamalarda lisans üstü eğitime hazırlamak.

 

 

Kariyer Hedefleri:

 

Mezunlarımızın  kariyer olanakları bulabileceği alanlar ve meslekler:

Modern dans, dans teorisi, dans tarihi, dans araştırmaları, beden dili, dans eğitimi, performans eleştirmenliği, fiziksel tiyatro biçemleri, görsel sanatlar, görsel medya.

 

Profesyonel dans gruplarında, topluluklarda dansçılık

Koreograflık

Dans Eğitmenliği

Hareket Uzmanlığı

Sanat kurum ve kuruluşlarında danışmanlık ve yöneticilik

Multidisipliner sanat projelerinde konsept tasarımcılığı ve uygulama

 

 

 

 

2013 senesinde Girne Amerikan Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Dans bölümünden mezun oldum. Eğitimim süresince yurtdışından gelen, alanında profesyonel ve büyük başarılara imza atmış dans eğitmenleri ve koreograflarla çalışma fırsatım oldu. Dans tekniği ve sanatsal anlamda çok şey kazandım. Akademik olarak almış olduğum teorik dersler sayesinde dansın sadece bedenle sınırlı kalmadığını deneyimleyip fiziken gelişim ve değişimime ek olarak mental yönden de büyük gelişimler elde ettim. Şimdi Girne Amerikan Üniversitesi mezunu bir dans eğitmeni olarak yoluma devam ediyorum.

 

Hazal Sokollu

 

 

 

1. GAÜ Dans Bölümü Kuzey Kıbrıs’ta lisans düzeyinde 4 yıl dans eğitimi veren ilk ve öncü akademik kurumdur. 

 

2. Bölümümüz sıradağların etekleri ile kuzey kıyı şeridinin arasında konumlandırıldığından, coğrafyanın doğal dokusu, tarihi yapı ve sıcak iklim, sanatsal yaratıcılık ve alan-spesifik (site-specific) projeler için mükemmel bir olanak sağlamaktadır.

 

3. Bölüm içerisindeki sıcak, samimi atmosfer kendinizi “evde gibi” hissettirir, takım ruhunuzu besler.

 

4. Avrupa standardlarına nazaran kampüste yaşam ve öğrenim harçları ücret olarak daha maliyetlidir.

 

5. Eğitim felsefemiz, öğrencilere çok yönlü, esnek bir eğitim-öğretim iklimi sağlayandestekleyici, kolaylaştırıcı, çok kültürlü ve disiplinler arası çeşitlilik ilkelerini temsil eden yaklaşımları benimsemektedir.

 

6. Bölümümüzde öğrenimin daha etkin olabilmesi için bireysel gelişim ve desteğin yanısıra farklı grup çalışmaları, uzun stüdyo provaları ve düzenli performans olanakları da sunulmaktadır.

 

7. Öğretim kadromuz son derece deneyimli, öğrencilere üstün destek veren ve yol gösterip ışık tutan sanat alanında profesyonelleşmiş eğitmenlerden oluşmaktadır.

 

8. Her yıl öğrencilerimizn ilgi ve donanımları doğrultusunda, profesyonel dans topluluklarıyla ortak çalışma olanağı sağlıyoruz ve dünyaca ünlü dans artistlerini ve koreograflarını ziyaret ederek akademik anlamda danışmanlık ve değerlendirme alıyoruz.

 

9. Bölümümüzün sunduğu fiziksel olanaklar arasında çok iyi donanıma sahip dans stüdyoları, uluslararası nitelikte performans alanları, içinde kütüphanesi olan AV/medya odası, yüzme havuzu, tam donanımlı fitness salonu, sağlık ve zindelik için vazgeçilmez olan günlük, besleyici, dengeli, ev yapımı, yerel yemekler sunan bir kafe bulunmaktadır. Aynı zamanda kampüste öğrencilerin, prodüksiyonlarını sahneleyebilecekleri, üst düzey ışık ve teknik donanıma sahip, içerisinde ek stüdyolar barındıran büyük bir tiyatro binası vardır.

 

10. Bölümümüz, öğrencilere,  bir sahne sanatçısının bünyesinde barındırması gereken olmazsa olmaz esaslarını kavramaları ve profesyonel sanat kariyerlerini geliştirebilmeleri için sanatsal, teknik ve entellektüel potansiyellerini ortaya çıkartan, derinleştiren motivasyon ve destek sağlar.

 

11. GAÜ Dans Bölümü, Kibris’ ta kuzey ve güneyin birlikte yaşaması, birlikte ortak yaratıcı sanatsal geleceğe katkı koyması için girişimlerde bulunur. Bunun icin "bi-communal" sanat projelerine ve performanslarına, tüm adadaki dans artistleri ve dans kurumlarıyla işbirliği içerisinde olmaya ve bu birliktelikleri sürdürmeye önem verir. Bu bölüm, ayrica diğer ulusal dans topluluklarıyla dans sanatını bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde temsil etmek ve geliştirmek icin öncüdür, yol göstericidir. Bu yaklaşım öğrencilerimizin bağlılık ve bağ kurma becerilerini zenginleştirmektedir.

 

12. GAU, Canterbury-UK ve İstanbul-Türkiye’de, uluslararası düzeyde eğitim veren ve öğrencilerine kampüslerarası hareketlilik sunan bir üniversitedir.

 

 

 

 

Program hakkında bilgi alın

Adınız

Soyadınız

E-Mail

Telefon

MesajınızBİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?