Lisans Eğitimi
Çin Dili ve Edebiyatı
Videoyu İzle
Öğrenim > Lisans Eğitimi > Beşeri Bilimler Fakültesi > Programlar > Çin Dili ve Edebiyatı
Programa Başvurun
Bilgiler
Fakülte
Beşeri Bilimler Fakültesi
Bölüm
Çin Dili ve Edebiyatı
Eğitim
Lisans
Hazırlık Okulu
Evet (Çince)
Süre
1 (Hazırlık) +4
Ücret
5.000 € + Harçlar
Burs
Evet
ÖSYM Kodu
0
Başlangıç tarihi
Eylül 2015
Bu Bölümü Paylaş :
Çin Dili ve Edebiyatı Websitesini Ziyaret Et

Çin Dili ve Edebiyatı

Program Hakkında
Kariyer Olanakları
Öğrenci Görüşleri
Tercihim Çin Dili

Çin Dili ve Edebiyatı Lisans Programı, öğrencilerin Çince dilbilimsel veya edebi çalışmalarını yürütebilmeleri için onları uzmanlık seviyesinde eğitmeyi amaçlar.

 Öğrenciler, Çin dilinde uzmanlık seviyesine ulaşırken, hem Çin edebiyatından modern eserleri, hem gazeteleri, hem de klasik eserleri inceleyecekler, ayrıca Çin dilini inceleyip anlamaya yönelik dilbilimsel yaklaşımları öğreneceklerdir.

 Bu bölüm, Çin Tarihi, Kültür ve Toplum, Yazılı İngilizce ve Bilgisayar derslerinde de eğitim sunmakta, öğrencilere çok toplumlu bir eğitim sistemi için gerekli olan bilgileri sağlayarak, Çin kültürünü anlamaya yönelik bir köprü görevi görmektedir. 

 

 

 

 

 

 

 

Çin Dili ve Edebiyatı lisans mezunu. Programdan mezun olanlar “filolog” üvanı alacaklardır.Programdan mezun öğrenciler, dünyadaki siyasal ve ekonomik gelişelerdoğultusunda öne çıkan Çin pazarıla ilişilerini geliştirmeyi amaçlayan kurum veşirketlerde iletişim uzmanı olarak çalışabilir; verecekleri çeviri hizmetinin yanı sırafarklı bir kültürle yaşanabilecek iletişm sorunları konusunda danışmanlıkyapabilirler.

Mezunlar, özel sektör kurumlarında, turizm sektöründe, dış ticarette, dış ilişkilerin ve iletişimin sürdürüldüğü her ortamda görev alabilirler. Serbest iş alanında ve resmi dairelerde, bakanlıklarda, hukuk ve iktisat alanlarında çalışabilirler. Şirketler ve çeviri bürolarında sözlü/yazılı çeviri alanlarında kadrolu ya da serbest çevirmenlik yapabilecekleri gibi farklı kurumlarda Çince öğretmeni olarak Çalışabilirler.

Çin Dili ve Edebiyatında başarılı olan ve Çin kültürünü tanıyan öğrenciler çevirmen olabilmekte, özel sektörde dış ticaret ve turist rehberliği gibi alanlarda ve çeşitli kamu kurumlarında (Başbakanlık, Hazine ve Dış Ticaret Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Kültür Bakanlığı TRT, Yurt DışıYayınlar Dairesi gibi) ve özel / kamu eğitim kurumlarıda iş bulabilmektedirler.

Mezun olan öğrencilerin çoğu Çin’e üretim yapan Türk firmalarıda ve Çin ile çalışan diğer yabancı ithalat/ihracat firmalarında çok iyi şartlarda iş bulmaktadırlar.

 

 

 

Çinceyi seçtim çünkü danışman hocama gittiğimde benim kararım ingilizce öğretmenliği seçmekti hocam bana ingilizce bilen çok fazla insan olduğunu talebin az olduğunu atanmaların zor olduğunu fakat çince bilen insan sayısının az olduğunu ve iş alanın da büyük talep olduğunu söyledi. Bu bana da uygun geldi ve mezun olduktan sonra bir ticaret firmasında çalışmayı düşünmeye başladım. Hedefimi belirledim. Bu bölümü seçmiş olmaktan çok memnunum. Zor gibi görünsede insanların zor gördüğü bir bölümü okumakta ayrı bir keyif ve eğlenceli bir bölüm olduğunu düşünüyorum. İyi ki bu bölümü seçmişim ve tavsiye ediyorum herkese.

 Rukiye Koksal

 

Girne Amerikan üniversitesinde Çince okumamın sebebi öncelikle Uzak Doğu ülkelerine karşı içimde büyük bir ilginin  olmasıdır. Daha iyi bir gelecek, daha kaliteli bir yaşam ve başka diyarları tanımak için bu bölümü seçmiş bulunuyorum . Çince  dünyanın en zor dillerinden biri olduğu için konuşabilenide nadir bulunur . Bu yüzden Türkiye ile Çin arasındaki  ilişkiyi sağlayacak bir çok insana ihtiyaç duyulacağından bu bölümü seçtim. Neden Girne Amerikan Üniversitesi diye sorarsanız ; Burası uluslarası bir üniversitedir.Bir çok yabancı öğrencinin bulunduğu bu üniversitede farklı hayatlar, farklı Kültürler görüp farklı diller duyabilirsiniz .Bu ökzelliklerin  hayatınıza renk katacağından hiç şüphem yoktur .Gelin Görün ve hissedin.

 Aslıhan Fatma Ileri

 

 

Mandarin Çincesi dünyada yaygın olarak kullanılan bir dildir. Bir dili öğrenmek  o dilin konuşulduğu coğrafyanın kültürünü de öğrenmeyi içerir.

Bölümümüzde, öğrencilerin akademik düşünce ve analiz yeteneği kazanmaları, Çinceyi yazılı ve sözlü olarak doğru ve akıcı bir şekilde kullanabilme becerisini edinmeleri amaçlanmaktadır. Bunun yanında Çin edebiyatı, kültürü, felsefesi ve tarihine yönelik dersler de işlenmekte, öğrencilerin dil becerisi dışında bu konularda da bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır. Ayrıca müfredat dışında her sene Çin kültürünü anlatmayı amaçlayan, çeşitli sosyal faaliyetler düzenlenmektedir.

Bölümümüz, Çin Dili’nin yanısıra Çin kültürünü birebir tecrübe etmiş öğretim elemanlarımız sayesinde dili ve kültürü profesyonel bir ortamda olanaklarını sunmaktadır. 

 

 

 

 

 

Program hakkında bilgi alın

Adınız

Soyadınız

E-Mail

Telefon

MesajınızBİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?