Lisans Eğitimi
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
Videoyu İzle
Öğrenim > Lisans Eğitimi > Eğitim Fakültesi > Programlar > Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
Programa Başvurun
Bilgiler
Fakülte
Eğitim Fakültesi
Bölüm
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
Eğitim
Lisans
Hazırlık Okulu
Evet
Süre
1(Hazırlık)+4
Ücret
25.325,00 TL
Burs
Evet
ÖSYM Kodu
0
Başlangıç tarihi
Eylül 2015
Bu Bölümü Paylaş :
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Websitesini Ziyaret Et

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Program Hakkında
Kariyer Olanakları
Mezun Görüşleri
Tercihim BÖTÖ

BÖTÖ nedir?

"Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği" bölümü`nün kısaltılmış halidir. Dünyada hızla artan teknolojinin öğretmenleri bu bölümde yetişmektedirler.

Bölümün amacı

Eğitim teknolojileri ile ilgili bilgi, beceri ve yetkinlik kazandırmak üzere ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde çalışacak; bilgi ve iletişim teknolojilerinin ve öğretim materyallerinin eğitimde kullanılması konusunda diğer öğretmenlere destek verecek öğretmenler yetiştirmektir. Bu öğretmenlerin

 • Uzaktan Eğitim
 • E-Öğrenme
 • Bilgisayar Destekli Eğitim vb. teknolojilerin eğitimde kullanılmasıyla ilgili tasarım ve süreçlerin gerçekleştirilmesinde özel sektörde de çalışabilecek nitelikte bireyler olması amaçlanmaktadır.
 • Yazılım Tasarımcısı ve Yazılım Geliştirimi

Lisans programının iki ana amacı bulunmaktadır: Birinci amaç ilk ve orta öğretimde görev alacak olan, temel mesleki bilgi ve becerileri kazanmış bilgisayar öğretmenleri yetiştirmektir. İkinci ana amaç ise, öğrenci kitlesinin pedagojik düzeyine ve müfredata uygun öğretim materyali ve eğitim yazılımı tasarlama, geliştirme, uygulama ve değerlendirme alanlarında donanımlı BDÖ (Bilgisayar Destekli Öğretim) uzmanları yetiştirmektir. 

Girne Amerikan Universitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümünde, akıllı tahta uygulamalarının kullanıldığı 30 kişilik lablarda derslerin işlenmesi, öğretim dilinin İngilizce olması öğrencilere avantaj sağlamaktadır. Günümüz teknolojisine ayak uyduran bilgisayar destekli eğitim- öğretim materyallerinin geliştirilmesi yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojiler Öğretmenliği bölümünden mezun olan öğrenciler “Bilgisayar Öğretmeni” ve “Eğitim Teknoloğu” unvanına sahip olurlar.

Eğitim Teknoloğu nedir? Kime denir? Neler yapar?

Eğitim Teknoloğu kısaca Eğitim Teknolojilerine hakim olan ve bu alanda çalışan uzmanlara denir. Eğitim Teknoloğu öğrenmeyi sağlayacak araçların tasarlanmasından, geliştirilmesinden, uygulanmasından ve değerlendirmesinden sorumludur. Bu bağlamda çeşitli Eğitim Yazılımı projelerinde “Öğretim Tasarımcısı” olarak  veya “Proje Sorumlusu” olarak çalışabilir. 

 

BÖTÖ mezunlarının aslında iş alanı diğer bölümlere göre çok fazladır. Üstelik bölüm ile alakalı iş sahaları çok çok fazladır.

 • Sadece BÖTÖ’den mezun olup KPSS’ye girip M.E.B’na bağlı okullarda Bilişim Teknolojileri dersi öğretmeni olmak.
 • Eğitim Teknoloğu olarak bir şirkette proje yöneticisi olarak çalışabilirsiniz.
 • Uzaktan Eğitim kurumlarında “E-öğrenme Uzmanı” olarak çalışabilirsiniz.
 • Eğitim hayatınız boyunca kendinizi Yazılım/Programlama konularında geliştirdiğiniz takdirde “Yazılım Tasarımcısı” olarak yine özel sektörde iş bulabilirsiniz.
 • Öğretim Tasarımcısı,
 • Öğretim Teknoloğu,
 • Test Uzmanı,
 • Eğitim Yazılımı Geliştiricisi,
 • BDÖ Uzmanı,
 • LMS (Öğrenme Yönetim Sistemi) Uzmanı,

Uzaktan Öğrenme Uzmanı gibi bir çok sıfatla farklı iş kollarında iş bulma olasılığınız fazla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girne  Amerikan Üniversitesi’ne      Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünü %50 burslu kazanarak geldim. Önceleri  bölümüm ingilizce olduğu için biraz korktum. Okulda herkes birşeyler söylerken emek vererek İngilizce öğrenebileceğimi okuldaki hazırlık öğretmenlerinden gördüm. Düz lise mezunu olmama rağmen artık ingilizceden korkmuyordum ve daha ilk senemdi. Daha sonrasında fakülteme geçtim. Eğitim bilimleri hocalarımızın bilgileri benim gerçekten ufkumu açtı. Bize her konuda destek oldular ve bilgi paylaşımı yapmamızı sağladılar.

 

Programlama derslerinin eğitime nasıl entegre edileceğini bilgisayar labortuvarlarında tüm ayrıntısıyla gördüm. Staj deneyimimiz büyük bir disiplinle tamamlandı. Türkiye de Bilişim Teknolojileri öğretmeni olduğum zaman beni bekleyen öğrencilerin yenilikçi bir eğitim adına almaları  gereken bütün eğitim-öğretim donanımına artık sahibim. Okulumda bir sıkıntım olduğunda nerelerle görüşebilirim, neler yapabilirim bunları biliyordum ve bu okulda istemediğim hiçbirşey yapmadım. Öğretmenlerin öğrencilerle samimi olması ama aynı zamanda, bir mesafelerinin olması her an bir mail ile ulaşılabilir olmaları bir öğrenci için en önemli ayrıntı. Aynı zamanda eğitimin bir öğretmen için asla bitmeyeceğini, kendimi hangi yönde geliştirebileceğimi biliyorum. Bunların hepsini kazanmamın en önemli sebebi seçtiğim üniversitem oldu.

 

Artık ben Girne Amerikan Üniversitesi’nden ve aslında Kıbrıs ve  Girne’den mezunum. Mutluyum evet ama burada denildiği gibi bu adanın suyunu içen geri gelir, ben de bunu umarak ayrılıyorum adadan. Memleketinden uzak da bir üniversite okumak isteyen ve farklı kültürlerle beraber eğitim almak isteyenler için ilk durak Girne  Amerikan Üniversitesi.

 

Hatice Demir

BÖTÖ, 2014 Mezunu

 

Girne Amerikan Üniversitesi’ne geldiğim için kendimi çok şanslı  hissediyorum. Bu üniversiteyi tercih ederken,gerek üniversitenin eğitimi hakkında, gerek eğitim kadrosu hakkında, gerekse de bana sağlayabileceği imkanlar hakkında yeterince araştırma yaptım.İstediğim bölümü %100 burslu olarak okuduum. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünün eğitim dili ingilizcedir ve bölümdeki akademisyenlerin uluslararası deneyimlere sahip olmaları da ayrıca benim için büyük bir fırsattı. Bununla beraber farklı ülkelerden gelen öğrencileri barındıran Girne Amerikan Üniversitesi ve bölümüm, yabancı dil konusunda, farklı kültürler konusunda da bana çok şey kattı.

 

2010 yılında adaya geldiğimde  farklı bir yere gelmenin heyecanını ve tedirginliğini yaşadım.Bu düşüncelerim Girne Amerikan Üniversitesi sayesinde mutluluk ve huzur olarak devam etti. Mezun olduğum için bir yandan gururluyum bir yandan da buradan ayrıldığım için hüzünlüyüm. Bu şansa sizlerinde sahip olması için Girne Amerikan Üniveristesini seçin.

 

Selim  Akça,

BÖTÖ, 2014 Mezunu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teknoloji ve Bilgisayar okur yazarı olan bireyler yetiştirmek, günümüz teknolojilerini günümüz eğitimine entegre etmek ve gelecek nesillere teknolojinin önemini aktarabilmek için GAÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünü tercih etmelisiniz.

 

Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Lort
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölüm Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program hakkında bilgi alın

Adınız

Soyadınız

E-Mail

Telefon

MesajınızBİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?