Lisans Eğitimi
Basın-Yayın Bölümü
Videoyu İzle
Öğrenim > Lisans Eğitimi > İletişim Fakültesi > Programlar > Basın-Yayın Bölümü
Programa Başvurun
Bilgiler
Fakülte
İletişim
Bölüm
Basın-Yayın Bölümü
Eğitim
Lisans
Hazırlık Okulu
Zorunlu Değil
Süre
4
Ücret
24.275,00 TL
Burs
Evet
ÖSYM Kodu
0
Başlangıç Tarihi
Eylül 2015
Eğitim Dili
İngilizce
Akreditasyon
YÖK, YÖDAK
Bu Bölümü Paylaş :
Basın-Yayın Bölümü Websitesini Ziyaret Et

Basın-Yayın Bölümü

Program Hakkında
Kariyer Olanakları
Mezun Görüşleri
Tercihim Basın-Yayın

Basın Yayın Bölümü’nün temel amacı, habercilik sektöründe çalışmak üzere teorik ve uygulamalı bilgilerle donanmış, etik ilkelere bağlı, sosyal sorumluluk sahibi, eleştirel düşünme yeteneğine sahip, araştırmacı ve sorgulayıcı, nitelikli bireyler yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda Basın Yayın Bölümü eğitim öğretim programında ilk dönemlerde öğrencilere genel bir sosyal bilim formasyonu kazandırmaya yönelik sosyoloji, siyaset bilimi gibi dersler verilirken; daha sonraki yıllarda da branşlaşmayı sağlayacak bir anlayışla, gazeteciliğin temel kavramları, haber yazma teknikleri, uygulamalı gazetecilik, iletişim kuramları, iletişim sosyolojisi, iletişim hukuku, iletişim etiği gibi iletişim bilimi ve gazetecilik mesleği ile ilgili teorik ve uygulamalı dersler verilmektedir.

 

 

 

 

 

 

İletişim Fakültesi Basın-Yayın Bölümü öğrencileri mezuniyetleri sonrasında; yazılı, görsel ve işitsel medya ve yayıncılık sektörü başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası düzeylerde etkin rol ve görev üstlenecek gazeteciler, uzmanlar, araştırmacılar, medya yöneticileri ve akademisyenler olarak görev alabileceklerdir. Basın-Yayın Bölümü’nden mezun olan öğrencilerimizden bir kısmı, Türkiye Üniverstilerinde akademik hayata başlamış, bir kısmı ise, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Basınında muhabir, yazar ve gazete genel yayın yönetmeni olarak görev yaparken, bazı mezunlarımız, Kıbrıs Ulusal Televizyon kanalında, Haber spiker, program sunucusu ve kameraman olarak çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

Fakültelerde öğrenim görürken bizim için en önemli unsurlardan biri hocaların öğrencileriyle olan diyaloğudur ve ben İletişim fakültesi öğrencisi olarak bu konuda oldukça şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Hocalarımızın akademik donanımından dolayı tatminkarız. Ayrıca fakültemizin TV kanalı, radyo kanalı ve gazetesinde öğrendiklerimizi uygulama fırsatı bulmaktayız. Sonuç olarak bir GAÜ İletişim Fakültesi öğrencisi olarak okulumu ve fakültemi öğrenci adaylarına önermekteyim.

İsmail Bayraktar

 

 

 

 

 

Öğrencilerimizin gelişen teknolojiye uygun çağdaş basın uygulamalarıyla tanıştırılarak, masaüstü yayıncılık, radyo-tv yayıncılığı, araştırmacı gazetecilik konularında da eğitim alarak bu teknolojileri kullanan basın yayın kuruluşlarına uyum sağlamaları hedeflenmektedir. İletişim bilimi ve gazetecilik alanına ilişkin teorik ve pratik bilgilerin birbirine paralel bir şekilde bir arada ele alındığı ve işlendiği Basın Yayın Bölümü, bölüm öğrencilerinin pratik yapmalarına imkan tanıyan Medya Araştırmaları ve Uygulama Merkezi bünyesinde, sürekli yayın yapan GAU Radyo ve TV’nin yanında, haftalık yayın yapan Cyprus Weekly Observer Gazetesinde teorik olarak edindikleri bilgileri uygulamalı bir şekilde hayata geçirebilme imkanı bulabilmektedirler.

Hedefimiz, tüm öğrencilerimize mezuniyetleri sonrasında, sektörde kendilerine yer bulmalarını sağlayacak kaliteli eğitimi sunmak ve kendi alanında eğitimde mükemmeli yakalamaktır. Medya sektörüne yetişmiş eleman kazandırırken, uluslar arası gelişmelere paralel olarak, daha kaliteli insan gücü yetiştirmek için bölümü geliştirme ve yenileştirme gayreti ve çabası içinde, gereken yenilik ve uyum çalışmaları yapılmakta ve yapılmaya devam edecektir.

Yrd.Doç.Dr. Haluk SELMAN

Basın Yayın Bölüm Başkanı

 

 

 

 

 

Program hakkında bilgi alın

Adınız

Soyadınız

E-Mail

Telefon

MesajınızBİZ SİZE ULAŞALIM
VAZGEÇTİM

Bilgi Formu

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?